Zalety elektrowni wiatrowych – 5 korzyści

Turbiny wiatrowe, jako odnawialne źródło energii, stają się coraz bardziej popularne również w Polsce. Charakteryzują się one stałą i stabilną jak na OZE produkcją energii przez wszystkie miesiące w roku. Co więcej, wyróżnia je także wysoka wydajność. Jakie jeszcze są zalety elektrowni wiatrowych?

Turbiny wiatrowe

Jak działają elektrownie wiatrowe?

Zacznijmy od tego, jak działają elektrownie wiatrowe. Jest to możliwe dzięki konwersji energii kinetycznej wiatru na energię elektryczną. Turbina wiatrowa wytwarza prąd zmienny, który następnie przekształcany jest na prąd o odpowiednich parametrach sieciowych. Ściślej rzecz ujmując, małe elektrownie wiatrowe są urządzeniem, które zamienia energię wiatru na energię elektryczną. Występują różne rodzaje elektrowni wiatrowych. Małe mają moc od 100W do 50kW. Urządzenia poniżej tej skali uznawane są za mikro elektrownie, powyżej – duże elektrownie wiatrowe. Dla użytku gospodarstw rolnych najbardziej odpowiednią opcją będą turbiny od 5 do 15kW. BlueWatt oferuje turbiny o mocy 10kW i 15kW. Jest to rozwiązanie idealne dla przedsiębiorstw i gospodarstw, w których roczne zużycie energii wynosi minimum 30 MWh. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, można rozważyć połączenie takiego rozwiązania z fotowoltaiką. Odpowiednio zaprojektowana instalacja wiatrowo – słoneczna pozwoli uzyskać większą wydajność podczas letnich miesięcy.

Turbiny wiatrowe

Zalety elektrowni wiatrowych:

  • Niezależność energetyczna
  • Zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska naturalnego
  • Stabilizacja i stały koszt
  • Brak regulacji prawnych
  • Cicha praca

1. Niezależność energetyczna

Turbiny wiatrowe dają przedsiębiorstwom rolnym i innym firmom możliwość stania się niezależnymi energetycznie. Wiąże się to ze znacznymi oszczędnościami wynikającymi z produkcji własnej. Użytkownicy takiego rozwiązania nie muszą się już także przejmować podwyżkami cen prądu. Daje to bardzo dużą swobodę. Odpowiednio usytuowana turbina pozwoli na wysoką produkcję energii w stosunku do zainstalowanej mocy. Dzięki systemowi opustów nadwyżkę energii można wyprowadzić do systemu elektro – energetycznego wspomagając lokalną sieć przesyłową, po czym w ciągu roku odebrać 80% lub 70% wyprowadzonej energii bez dodatkowych opłat.

2. Zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska naturalnego

Zdecydowanie się na odnawialne źródła energii przyczynia się do poprawy jakości powietrza i spowolnienia globalnego ocieplenia. Instalacja jest bezemisyjna i nie wytwarza dźwięków, a 80 proc. komponentów, z których składa się turbina, może być poddana recyklingowi. Metoda ta przyczynia się również do zmniejszenia produkcji dwutlenku węgla. Turbina wiatrowa o mocy 15kW oszczędza środowisku nawet 26t CO2 rocznie. To równowartość  300 000 km jazdy samochodem osobowym!

3. Stabilizacja i stały koszt

Jak zostało powiedziane wcześniej –  turbiny wiatrowe wiążą się z dużą swobodą i znacznymi oszczędnościami. Szacuje się, że mogą one wynosić nawet do 20 000 zł rocznie. Okres użytkowania zarówno turbiny, jak i fotowoltaiki określa się na około 25 lat. Zwrotu inwestycji w przypadku energii wiatrowej można spodziewać się po 15 latach. Daje to 10 lat ciągłego zysku. W przypadku turbin wiatrowych występuje jednak 3.5 razy większa roczna produkcja energii w porównaniu do instalacji fotowoltaicznej o takiej samej mocy znamionowej. Jeśli w gospodarstwie występuje duże zapotrzebowanie, instalując turbiny wiatrowe można całkowicie je pokryć zostając prosumentem. W efekcie dostajemy dużo energii przy niskiej mocy zainstalowanej.

4. Brak regulacji prawnych

Turbiny wiatrowe o małej mocy wymagają mniej pozwoleń prawnych niż na przykład fotowoltaika. Nie obowiązuje ich również ustawa odległościowa. Jedyną rzeczą, o którą trzeba się postarać jest wniosek o pozwolenie na budowę. Wydawane jest ono na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli chodzi o turbiny o mocy powyżej 50 kW, uwarunkowania zabudowy powinny być określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Określa on przeznaczenie nieruchomości na danym terenie gminy. Jeżeli elektrownia wiatrowa będzie niewielkich rozmiarów (nie będzie wystawać więcej niż 3 metry ponad dach budynku) – będzie traktowana jako jego element. Nie ma wtedy potrzeby jej zgłaszania.

5. Cicha praca

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, jeśli chodzi o oddziaływanie turbin wiatrowych na środowisko, jest hałas. Wiele osób twierdzi, że obecność turbiny w okolicy przeszkadza w codziennym życiu mieszkańców. Dobra wiadomość jest taka, że małe instalacje (do 50kW) nie wytwarzają tak dużego hałasu, jak większe turbiny. Jest to duża zaleta, ponieważ turbiny nie będą przeszkadzały mieszkańcom sąsiednich domów. W przypadku większych turbin wystarczy odległość 150 m. Pozwoli to znaleźć się w komfortowym dla naszego słuchu odstępie od elektrowni. Na takim dystansie docierający do nas hałas wynosi ok. 45 decybeli. Co ciekawe, ruch uliczny w mieście to aż 90 decybeli. Pokazuje to niską szkodliwość instalacji.

Wykres hałasu turbiny wiatrowej

Chcesz dowiedzieć się więcej?   

Masz więcej pytań o turbiny wiatrowe i ich wpływ na środowisko? Skonsultuj się z naszym specjalistą!

Przygotowujemy indywidualne analizy na podstawie lokalizacji oraz zapotrzebowania na energię.  

Hubert Herbuś
h.herbus@blue-fifty.com 
781 217 204

Kategorie: Artykuły